The Sturgeon Bay Invite was held at Southern Door High School with five Packerland Conference teams participating. Peshtigo won the girl's side of the track meet, while Southern Door took the boy's side of the Invite. Troy Hasenjager, coach of the Sturgeon Bay Clippers shares the top performers for Sturgeon Bay:
Girls
Julia Kurek took first in the 1600, 800 and 2nd in the 4x400 relay.
Ella Tarkowski 1st in the 400, 2nd in the 100 m dash. 2nd in 4x100 relay
Jade Tomberlin 1st in the high jump, 2nd in 800 and 2nd in the 4x400 relay.
Andrea Wilke 1st in pole vault
Madelyn wind 1st in shot put, 5th in disc.
300 hurdles Nida Zukauskaite 2nd and 2nd in the 100 hurdles.
Cate Anderson 1st in 100 hurdles, 2nd in 4x100 relay.
Tiviana Andropolis and Cady Carlson were 2nd in both the 4x100 and 4x400 relay. Tiviana was also 7th in the 100
Julia Michalski 3rd in the 800.
Briana Barganz 8th in 100 hurdles.
Boys.
4x200 relay. 1st place
Chase Hasenjager, Craven Lautenbach, Kordell Anderson and Patrick Haese
100 m dash. Patrick Haese 3rd
Chase Hasenjager 5th in 200m dash, 3rd in high jump, 5th in triple jump and 1st in 4x200.
Craven Lautenbach 3rd in triple jump.
Gannon Evers 1st in shot
Braden Evers 1st in disc.
Xavier Jandrin 3rd in pole vault.
Zone Weinke 2nd in 1600
Bryce Hansen 6th in 1600
Ozzie Langfeldt 4th in 110 hurdles and
300 hurdles 3rd.
The complete results of the invite are listed below:
GIRLS
Peshtigo 103, Southern Door 103, Sturgeon Bay 101, NEW Lutheran 41, Oconto 19
3,200R: 1, Peshtigo (Holly Pesch, Mary Mayhew, Riley Sabel, Rachel Nelson) 11:23.07; 2, Oconto (Elizabeth Finger, Berta Linana Ramos, Harper Burke, June Iza) 12:42.13. 100H: 1, Cate Anderson SB :17.25; 2, Nida Zukauskaite SB :18.46. 100: 1, Ebony Sinclair NEWL :13.31; 2, Ella Tarkowski SB :13.37. 1,600: 1, Julia Kurek SB 5:51.86; 2, Emma Bousley SD 6:13.66. 800R: 1, Southern Door (Kailey Guilette, Kya Borkovetz, Mikayla Pieschek, Frankie Nellis) 1:59.52; 2, Peshtigo (Alaina Archambault, Evelyn Hurley, Jaycee Mullins, Shayla Boettcher) 2:00.68. 400: 1, Ella Tarkowski SB 1:05.65; 2, Danica Neville SD 1:06.62. 400R: 1, NEW Lutheran (Kiera Adams-McIntosh, Sarah Noskowiak, Izzy Payne, Ebony Sinclair) :55.29; 2, Sturgeon Bay (Tiviana Andropolis, Cady Carlson, Ella Tarkowski, Cate Anderson) :55.60. 300H: 1, Alaina Archambault P :51.18; 2, Nida Zukauskaite SB :51.39. 800: 1, Julia Kurek SB 2:39.61; 2, Jade Tomberlin SB 2:45.60. 200: 1, Ebony Sinclair NEWL :27.43; 2, Frankie Nellis SD :28.20. 3,200: 1, Rachel Nelson P 12:50.64; 2, Emma Bousley SD 13:24.28. 1,600R: 1, Peshtigo (Alaina Archambault, Jaycee Mullins, Kylie Villas, Shayla Boettcher) 4:37.31; 2, Sturgeon Bay (Cate Anderson, Jade Tomberlin, Julia Kurek, Nida Zukauskaite) 4:40.90. HJ: 1, Jade Tomberlin SB 4-8; 2, Emma Raygo P 4-6. PV 1, Andrea Wilke SB 8-0; 2, Danica Neville SD 7-0. LJ: 1, Frankie Nellis SD 16-5.5; 2, Ebony Sinclair NEWL 14-7. TJ: 1, Bethany Paye SD 29-5; 2, Alaina Archambault P 28-9.5. D: 1, Christina Powers P 89-5; 2, Alliana Dufek SD 85-2. Shot: 1, Madelyn Wind SB 32-10.5; 2, Christina Powers P 32-8.25.
BOYS
Southern Door 136.5, Peshtigo 86.75, 2, Sturgeon Bay 67.75, NEW Lutheran 34, Oconto 30
3,200R: 1, Southern Door (Brayden Vogel, Spencer Slezewski, Cody Penovich, Jack Monfils) 10:30.10; 2, Peshtigo (Jake Geroux, Liam Smith, Eli Berndt, Cole Grabian) 10:41.85. 110H: 1, Ethan Brissette P :16.28; 2, Kaden Borkovetz SD :17.00. 100: 1, Zach Lynch SD :11.66; 2, Dominic Caylor OCO :11.91. 1,600: 1, Ben Grota SD 5:02.27; 2, Zone Wienke SB 5:28.58. 800R: 1, Sturgeon Bay (Chase Hasenjager, Craven Lautenbach, Kordell, Anderson, Patrick Haese) 1:40.94; 2, Southern Door (Landon Vandertie, James Karsten, Damontrae Meeks, Jaymes Dietlein) 1:47.53. 400: 1, Zach Wendland NEWL :53.65; 2, Lucas Conard SD :57.78. 400R: 1, Southern Door (Kaden Borkovetz, Alaric Urban, Lauden Berg, Zach Lynch) :47.33. 300H: 1, Zach Wendland NEWL :44.09; 2, Hunter Malvitz SD :47.50. 800: 1, Andrew Nelson P 2:12.12; 2, Lucas Conard SD 2:17.93. 200: 1, Zach Lynch SD :23.72; 2, Ethan Brissette P :24.34. 3,200: 1, Andrew Nelson P 11:07.43; 2, Ben Grota SD 11:15.93. 1,600R: 1, Peshtigo (Om Shinde, Reese Yunke, Ethan Brissette, Andrew Nelson) 3:55.33; 2, Southern Door (Jonas Jandrin, Hunter Malvitz, Mason Motquin, Lucas Conard) 3:55.70. HJ: 1, Espen Walker SB 6-0; 2, Zach Wendland NEWL 6-0. PV: 1, Ethan Brissette P 13-6; 2, Kavin Kleikamp P 10-6. LJ: 1, Zach Wendland NEWL 19-1.5; 2, Tristan Krescarek P 18-4. TJ: 1, Kaden Borkovetz SD 37-4.5; 2, Alaric Urban SD 36-11.5. D: 1, Gannon Evers SB 125-9; 2, Kody Marchant SD 109-2. Shot: 1, Braden Evers SB 39-8.25; 2, Roger Ramirez OCO 38-6.5.