Sports

Price wins second 145 pound bracket at Rocket Wrestling Scramble

Southern Door is coming off a weekend tournament at Cedar Grove-Belgium that saw the Eagles take 12th out of 18 teams. Drew Price took first place at the Rocket Scramble at 145 pounds in a second bracket at the weight class. Sophomore Griffin Slezewski took second at 132. Austin Falish (113 lbs) and Grant Englebert (152) also finished in the top six. 

 

Rocket Scramble Results

 

106

Austin Farley (6-15) placed 12th and scored 16.0 team points.

Championship Bracket - Braxton Kohn (Dodgeland) 13-12 won by fall over Austin Farley (Southern Door) 6-15 (Fall 0:31)

Consolation Bracket - Austin Farley (Southern Door) 6-15 received a bye () (Bye)

Consolation Bracket - Brady Groenewold (Horicon) 13-8 won by fall over Austin Farley (Southern Door) 6-15 (Fall 3:42)

Consolation Bracket - Cade Duwell (Sheboygan South) 6-7 won by fall over Austin Farley (Southern Door) 6-15 (Fall 0:33)

Consolation Bracket - Logan Fittz (Cedar Grove Belgium) 7-12 won by fall over Austin Farley (Southern Door) 6-15 (Fall 1:56)

113

Austin Falish (12-11) placed 6th and scored 39.0 team points.

Championship Bracket - Austin Falish (Southern Door) 12-11 won by fall over Collin Chesak (Valders) 5-18 (Fall 2:59)

Championship Bracket - Roman Skorupa (Campbellsport) 14-9 won by fall over Austin Falish (Southern Door) 12-11 (Fall 1:27)

Consolation Bracket - Austin Falish (Southern Door) 12-11 won by medical forfeit over Jacob Hibbard (Mishicot) 19-12 (M. For.)

Consolation Bracket - Miles Coppage (Wauwatosa) 13-11 won by fall over Austin Falish (Southern Door) 12-11 (Fall 5:08)

Consolation Bracket - Austin Falish (Southern Door) 12-11 won by decision over Brandon Faber (Lomira) 8-8 (Dec 7-2)

126

Griffin Slezewski (13-12) placed 2nd and scored 70.0 team points.

Championship Bracket - Griffin Slezewski (Southern Door) 13-12 received a bye () (Bye)

Championship Bracket - Griffin Slezewski (Southern Door) 13-12 won by fall over Caleb Andes (Lomira) 16-12 (Fall 3:49)

Championship Bracket - Griffin Slezewski (Southern Door) 13-12 won by fall over Nicholas Wilfong (Deerfield) 14-8 (Fall 0:41)

Championship Bracket - Kolton Tesarik (Mishicot) 29-2 won by decision over Griffin Slezewski (Southern Door) 13-12 (Dec 4-2)

Championship Bracket - Griffin Slezewski (Southern Door) 13-12 won by fall over Mavric Nohr (Brillion) 13-11 (Fall 4:45)

132

Lauri Puupponen (3-7) placed 14th and scored 18.0 team points.

Championship Bracket - Cade Heisdorf (Campbellsport) 16-5 won by fall over Lauri Puupponen (Southern Door) 3-7 (Fall 0:32)

Consolation Bracket - Aevri Ciha (Cambridge) 1-5 won by fall over Lauri Puupponen (Southern Door) 3-7 (Fall 3:47)

Consolation Bracket - Lauri Puupponen (Southern Door) 3-7 received a bye () (Bye)

Consolation Bracket - Lauri Puupponen (Southern Door) 3-7 received a bye () (Bye)

Consolation Bracket - Wesley Crespin (Sheboygan South) 7-5 won by fall over Lauri Puupponen (Southern Door) 3-7 (Fall 1:33)

138

Drew DeFere (7-8) placed 9th and scored 40.0 team points.

Championship Bracket - Tyler Kowalkowski (Cedar Grove Belgium) 4-1 won by fall over Drew DeFere (Southern Door) 7-8 (Fall 2:21)

Consolation Bracket - Drew DeFere (Southern Door) 7-8 received a bye () (Bye)

Consolation Bracket - Drew DeFere (Southern Door) 7-8 won by fall over Riley Klein (Mayville) 2-3 (Fall 1:30)

Consolation Bracket - Drew DeFere (Southern Door) 7-8 won by fall over Blake Julian (Oostburg) 3-5 (Fall 1:36)

Consolation Bracket - Drew DeFere (Southern Door) 7-8 won by fall over Ryan Simmelink (Sheboygan South) 1-11 (Fall 1:38)

152

Grant Englebert (19-9) placed 5th and scored 48.0 team points.

Championship Bracket - Grant Englebert (Southern Door) 19-9 won by decision over Dominik Dominguez (Sheboygan Falls) 5-11 (Dec 10-8)

Championship Bracket - Devyn Urban (Campbellsport) 12-5 won by decision over Grant Englebert (Southern Door) 19-9 (Dec 6-5)

Consolation Bracket - Grant Englebert (Southern Door) 19-9 won by fall over Dylan Conrad (Valders) 11-10 (Fall 5:30)

Consolation Bracket - Grant Englebert (Southern Door) 19-9 won by major decision over Julian Thull (Dodgeland) 13-12 (MD 11-0)

Consolation Bracket - Grant Englebert (Southern Door) 19-9 won by tech fall over Josh Thomsen (Horicon) 14-9 (TF-1.5 4:34 (16-0))

160

Bradley Skippon (4-12) placed 11th and scored 20.0 team points.

Championship Bracket - Andrew Benzing (Dodgeland) 10-9 won by fall over Bradley Skippon (Southern Door) 4-12 (Fall 2:18)

Consolation Bracket - Bradley Skippon (Southern Door) 4-12 received a bye () (Bye)

Consolation Bracket - Bradley Skippon (Southern Door) 4-12 won by medical forfeit over Nicho Cotcher (Sheboygan Falls) 2-12 (M. For.)

Consolation Bracket - Owen Casper (Lomira) 4-4 won by fall over Bradley Skippon (Southern Door) 4-12 (Fall 3:20)

Consolation Bracket - Brady Kinjerski (Mishicot) 8-12 won by fall over Bradley Skippon (Southern Door) 4-12 (Fall 1:12)

195

Riley Phillips (2-15) placed 12th and scored 16.0 team points.

Championship Bracket - Abram Helsell (Lomira) 17-11 won by fall over Riley Phillips (Southern Door) 2-15 (Fall 1:06)

Consolation Bracket - Riley Phillips (Southern Door) 2-15 received a bye () (Bye)

Consolation Bracket - Nolan Adsit (Cambridge) 6-12 won by fall over Riley Phillips (Southern Door) 2-15 (Fall 3:27)

Consolation Bracket - Louie White (Dodgeland) 11-14 won by fall over Riley Phillips (Southern Door) 2-15 (Fall 1:36)

Consolation Bracket - Logan Ertl (Wauwatosa) 11-3 won by fall over Riley Phillips (Southern Door) 2-15 (Fall 0:58)

220

Brodie Overbeck (4-12) placed 11th and scored 24.0 team points.

Championship Bracket - Brett Feind (Cedar Grove Belgium) 20-7 won by fall over Brodie Overbeck (Southern Door) 4-12 (Fall 1:34)

Consolation Bracket - Brodie Overbeck (Southern Door) 4-12 won by fall over Jacob Mielke (Sheboygan Falls) 6-10 (Fall 1:08)

Consolation Bracket - Chris Zimdahl (Campbellsport) 10-8 won by fall over Brodie Overbeck (Southern Door) 4-12 (Fall 1:19)

Consolation Bracket - Gabriel Ludens (Oostburg) 11-11 won by fall over Brodie Overbeck (Southern Door) 4-12 (Fall 1:02)

Consolation Bracket - Brodie Overbeck (Southern Door) 4-12 won by fall over Cole Nicolaus (Horicon) 6-18 (Fall 3:32)

145-2

Drew Price (9-4) placed 1st.

Round 1 - Drew Price (Southern Door) 9-4 won by decision over Jon Mathieu (Sheboygan Falls) 8-9 (Dec 9-3)

Round 3 - Drew Price (Southern Door) 9-4 won by fall over Caleb Bekkum (Sheboygan South) 0-11 (Fall 1:29)

Round 4 - Drew Price (Southern Door) 9-4 won by major decision over Angel Lopez (Marshall) 12-13 (MD 17-3)

Round 5 - Drew Price (Southern Door) 9-4 won by fall over Justis Douglas (Deerfield) 3-9 (Fall 1:35)

Search Our Site

STURGEON BAY WEATHER

Poll

Do you support red flag legislation that would allow judges to have guns taken away from people ruled mentally ill?
Add a Comment
(Fields are Optional)

Your email address is never published.

Sports Poll

Is Tony Bennett the classiest coach in basketball for turning down a $500,000 raise?
Add a Comment
(Fields are Optional)

Your email address is never published.

Obituaries are provided as a service of the

Schinderle Funeral Home of Algoma

Obituaries

Newsletter

Sign up for our Daily Electronic Newspaper and/or our Shopping Show newsletter!

 

Get the latest news with our Daily Electronic Newspaper delivered to your inbox.

 

Get the latest updates for our Shopping Show delivered to your inbox every Friday.